LOR konsultacijos

 

          Vaikų LOR susirgimai:

    Ausies uždegimas. Dažniausiai pasireiškia kaip virusinės slogos komplikacija. Retais atvejais pereina į bakterinį uždegimą.

Būdingi simptomai: ausies skausmas, karščiavimas, vaikas tampa neramus ir nevalgus, pablogėja klausa ausimi, kurioje kilo uždegimas, ir kt. Esant pūlingam (bakterijų sukeltam) ausies uždegimui pratrūksta būgnelis, iš ausies landos išteka pūlingas sekretas. Tokiu atveju delsti nerekomenduojama ir būtina skubiai kreiptis į specialistą.

Vaikų LOR susirgimai    Konsultacija būtina siekiant patikslinti ligą arba jei nepavyksta ligos simptomų numalšinti taikant anksčiau paskirtą gydymą. Tik LOR gydytojas taiko išskirtinį apžiūros metodą – otomikroskopiją. Šio neskausmingo tyrimo metu naudojama vaizdo padidinimo (mikroskopinė) įranga, kuri padeda ne tik aiškiau apžiūrėti ir įvertinti ligos sunkumą, bet ir saugiai išvalyti ausies landą, jei yra susikaupusio uždegiminio sekreto. Dėl to pagerėja gijimo procesas, sumažėja pavojingų komplikacijų rizika. 

    Ūminės viršutinių kvėpavimo takų ligos: sloga, ryklės uždegimas. Tai dažniausios ikimokyklinio amžiaus vaikų ligos, kurios pasikartoja ir gali būti susijusios su šaltuoju metų laiku, kolektyvo lankymo pradžia, nepakankamu imunitetu.

    Simptomai: karščiavimas, nosies užgulimas ir pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį, skaidri arba tiršta sekrecija iš nosies ar į gerklę, kosulys, ausų užgulimas, ryklės skausmas ramybės metu arba ryjant. Rekomenduojama LOR konsultacija dėl ligos patikslinimo, papildomų tyrimų poreikio, gydymo ir profilaktinių priemonių pritaikymo, kad ateityje susirgimų tikimybė būtų mažesnė. 

    Adenoidų padidėjimas – ikimokyklinio amžiaus vaikų liga. Dėl padidėjusių adenoidų gali pablogėti vaiko augimas, vystymasis ir gyvenimo kokybė, atsirasti lėtinių ligų. Adenoidus turi visi vaikai, tačiau ne visiems tai sukelia komplikacijų riziką. Pagrindiniai simptomai, kuriems pasireiškus reikia LOR gydytojo apžiūros: nuolatinis ar ilgai trunkantis sunkus kvėpavimas pro nosį, knarkimas, klausos pablogėjimas, kosulys, kvėpavimas pro burną, buvimas nuolat išsižiojus, seilėtekis ir kt.

    Daugeliu atveju, jei vaikas tinkamai prižiūrimas ir gydomas, jam augant adenoidai palaipsniui sunyksta ir nesukelia ilgalaikių pasekmių. LOR gydytojo konsultacija ir apžiūra padeda nustatyti ligos priežastį, adenoidų pašalinimo operacijos poreikį, sumažinti galimų komplikacijų riziką. Naudojant šiuo metu moderniausią endoskopinį adenoidų apžiūros metodą galima aiškiai nustatyti adenoidų dydį (laipsnį), įvertinti aplinkinių struktūrų (ausies Eustachijaus vamzdžio, nosiaryklės gleivių) vaizdą. Kadangi yra naudojamas vaikams skirtas mažo diametro minkštas endoskopas, tyrimas yra saugus, neinvazyvus, užtrunka trumpai, nereikia taikyti bendrinės ar vietinės nejautros. Gydytojo D. Gutmano patirtis vaikų nosies endoskopijos srityje yra daugiau nei 10 metų 

    Alerginė sloga. Nosies užgulimas vaikams gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių – adenoidų padidėjimo ar alerginės slogos. Skirtingai nuo suaugusiųjų alerginės slogos, kuriai ypač būdingas čiaudulys, akių ašarojimas, sekrecija iš nosies, vaikams dažniau pasitaiko „sausos“ alerginės slogos simptomų: sausas nosies užgulimas, kvėpavimas pro burną, nosies trynimas ir kt. Gydytojo alergologo konsultacija ir tyrimai padeda patikslinti ligą, o LOR gydytojo apžiūra ir nosies endoskopija padeda atskirti, ar nosies simptomus vaikui sukelia alerginė sloga, ar adenoidų padidėjimas. Taip bendradarbiaujant su gydytoju alergologu nustatoma nosies užgulimo priežastis ir paskiriamas efektyvus gydymas.

    Dažnai alergine sloga sergantiems vaikams kartu būna padidėję adenoidai. 

  

          Suaugusiųjų LOR susirgimai: 

    Sinusitas. Tai užsitęsusios slogos komplikacija, kai uždegimas iš nosies pereina į veido daubų gleivinę. Ligai būdingi šie simptomai: karščiavimas, nosies užgulimas, sekrecija iš nosies, veido skausmai ties nosimi, uoslės susilpnėjimas ir kt. Jei paskirtas gydymas yra nepakankamas, taip pat siekiant apsisaugoti nuo gręsiančių pavojingų sinusito komplikacijų (akies ar smegenų pūlinys), rekomenduojama LOR gydytojo konsultacija. 

Suaugusiųjų LOR susirgimai    Tonzilitas (angina). Liga gali būti ūminė arba lėtinė. Tai gomurinių tonzilių ir ryklės gleivinės uždegimas. Ūminis tonzilitas gali būti virusinis arba sukeltas bakterijų (pūlingas tonzilitas). Virusinio tonzilito simptomai: padidėjusios ryklės tonzilės, varginantis ryklės skausmas, nedidelis karščiavimas, saikingai pablogėjusi bendra savijauta. Sergant bakteriniu tonzilitu simptomai daug aktyvesni: temperatūra pakyla virš 38 C °, jaučiamas stiprus ryklės skausmas, sunku ryti, gomurinės tonzilės pasidengia pūlingu apnašu, kaklo limfmazgiai padidėja ir tampa skausmingi liečiant, pasireiškia bendri organizmo intoksikacijos simptomai. Norint išvengti tokios komplikacijos, kaip paratonzilinio pūlinio susiformavimas, būtina gydytojo priežiūra ir skubus gydymas.

    Lėtinis tonzilitas (angina) – tai keletą kartų per metus pasikartojantys ūminio tonzilito simptomai. Negydant lėtinio tonzilito, ilgainiui gali išsivystyti sąnarių, širdies vožtuvo ar inkstų reumatinis susirgimas. Jei kartojasi tonzilitai, rekomenduojama LOR gydytojo konsultacija. Po apžiūros ir atliktų tyrimų galima spręsti, koks gydymas būtų efektyvus siekiant apsisaugoti nuo reumatinio susirgimo ateityje. 

    Klausos pablogėjimo priežastis gali būti ir sieros kamštis ausies landoje. Tačiau jei žmogus skundžiasi tokiais simptomais, kaip palaipsniui blogėjanti klausa, atsiradęs ūžimas ar cypimas ausyje, galvos svaigimas ar pykinimas, būtina kreiptis į LOR gydytoją. Jei nusiskundimų atsirado staiga, tuomet galima įtarti staigų klausos nervo pažeidimą ir delsti jau negalima – rekomenduojama skubi konsultacija, klausos ištyrimas ir skubus gydymas stacionare. 

    Suaugusiųjų nuolatinis sunkus kvėpavimas pro nosį dažniausiai susijęs su nosies pertvaros deformacija arba apatinių nosies kriauklių išvešėjimu. Pertvaros deformacija gali būti įgimta arba įgyta po nosies traumos. Jei vaikystėje buvo patirta nosies trauma, gali būti pakitusi išorinė nosies forma. Siekiant nustatyti nosies užgulimo ir pasunkėjusio kvėpavimo pro nosį priežastį rekomenduojama LOR gydytojo konsultacija. Gydymas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į anatominių struktūrų (nosies pertvaros, nosikaulių ir apatinių nosies kriauklių) patologinius pakitimus. 

    Balso užkimimą gali lemti ūminis viršutinių kvėpavimo takų infekcinis uždegimas – laringitas. Dėl šios priežasties atsirandantis balso užkimimas dažniausiai trunka 1–2 savaites. Jei užkimimas kartojasi ir nėra susijęs su peršalimo liga, taip pat jei balsas pakimsta ilgiau kalbant, rekomenduojama apsilankyti pas LOR gydytoją apžiūrai dėl galimų lėtinių balso klosčių (stygų) ligų. Jei balso užkimimas tęsiasi daugiau nei 2 mėnesius ir palaipsniui stiprėja, rekomenduojama nedelsiant kreiptis dėl endoskopinės gerklų apžiūros. Atliekant gerklų apžiūrą naudojamas lankstus endoskopas, kuris leidžia aiškiai matyti balso klostes, aplinkines struktūras, įvertinti rijimo refleksą. Gerklų endoskopija – tai modernus, saugus ir patikimas apžiūros metodas, kuris naudojamas ir LOR onkologinių ligų diagnostikoje. 

    Nosies trauma gali apimti nosies kaulų lūžius ir pertvaros deformaciją. Nosikaulių lūžimo atveju pasireiškia šie simptomai: sunkus kvėpavimas pro nosį, kraujavimas, skausmas, audinių patinimas ir kraujosruvos, išorinės formos pakitimai. Po 10–14 dienų patinimas sumažėja ir galima įvertinti nosies traumos pasekmes: kvėpavimo funkcijos sutrikimą, nosies formos pakitimus. Svarbu nedelsti ir praėjus patinimui pasikonsultuoti su LOR gydytoju. Laiku suplanavus ir atlikus gydymą, galima išvengti didelės apimties nosies korekcijos ateityje, kai kaulinis ir kremzlinis audinys jau sugijęs ir tampa deformuotas. Priešingu atveju, norint atstatyti nosies formą ir pagerinti kvėpavimo funkciją, prireikia pilnos nosies formos korekcijos. 

 

  Informacijos apie dažnesnes ir aktualias LOR ligas taip pat galima rasti gyd. Dovydo Gutmano straipsniuose, kurie skelbiami medicininiuose žurnaluose ar žiniasklaidoje: 

 Gydytojas Dovydas Gutmanas | Nosies operacija